sobota 30. ledna 2016

Láska v Provenci

 

Láska v Provenci
Bridget Asherová

kniha, která se odehrává v cizí zemi
 *
další z tlustých bichlí
(dostatečně tlustá, aby příběh nebyl hned u konce)
ztráta manžela a nový začátek

 

pátek 29. ledna 2016

*

 

Den "Dé" nastal a s ním i zkouška nové várky mýdla, tentokrát vlasového.
 
 

čtvrtek 28. ledna 2016

středa 27. ledna 2016

Na sto kusů

 
 

Na sto kusů
Lucy Dillonová

kniha tlustší než 500 stran
*
knížka měsíce ledna
báječné čtení, od kterého jsem se nemohla odtrhnout
trošku mi vadilo skákání z minulosti do přítomnost
- ale bez něj bych nechápala vůbec nic
Buzz - to byla má nejoblíbenější postava
jen ten happy end mi chyběl - miluju dobré konce

 

Tohle je život.
Teď.
Teď.
A teď.

 

úterý 26. ledna 2016

pondělí 25. ledna 2016

R.U.R.

 

R.U.R.
Karel Čapek

hra
 *
Konečně můžu perlit, když se mě někdo zeptá, jestli jsem četla R.U.R.
Četla!
A nebylo to vůbec špatné.


neděle 24. ledna 2016

pondělí 18. ledna 2016

S láskou Rosie

 

S láskou Rosie
Cecelia Ahernová

kniha, podle které byl natočen film
*
Kdysi jsem viděla plakát, který zval do kina na film...
Na knížku jsem narazila v knihovně už podruhé...
Tentokrát jsem ji vzala do ruky...
Začetla se...
A ptala se sama sebe, jestli to bude to pravé ořechové...
Samé jakoby by chatové rozhovory...
*
Ale bylo to fajn.
Docela milé čtení na mrazivý víkend.


neděle 17. ledna 2016

Tušení

 
 
 
 

Mám takové tušení,
že začíná nové éra mého zapálení pro ruční práce.
KONEČNĚ pleteníčko.  
Tož prsama do toho! 

sobota 16. ledna 2016

Nápady svaté Kláry

 

Nápady svaté Kláry
Pavel Kohout

Třetí kniha "pod lampičkou" - kniha od autora, kterého jste ještě nečetli.
*
 Příjemné čtení, hlavně na začátku, kdy jsem se válela smíchy a nemohla se odtrhnout.
Děj se odehrává v šedesátých letech v městečku S., kde mají věštkyni. Čtrnáctiletá Klára dvakrát po sobě odhadne příklady na kompozici z matematiky, uhodne čísla do sportky a předpoví povodeň a zemětřesení.
To bude teda cvrkot!


čtvrtek 14. ledna 2016

Mýdlo vlasové

 

Pustila jsem se opět do mýdla. Tentokrát vlasového. Oproti normálnímu mýdlu to není nic složitějšího. Jde jen o to přidat i speciální oleje, které budou vlasovou pokožku navíc vyživovat.

 

Vlasové mýdlo
350 g olivového oleje
300 g kokosového oleje
150 g palmového oleje
100 g ricinového oleje
100 g jojobového oleje
380 g destilované vody
135 g hydroxidu sodného
1 ml extraktu z grepového jádra
 
 

Uvařeno. Umixováno. Uhněteno. Rozřezáno. Orazítkováno.
Teď už jen zbývá tři týdny počkat na výsledek. Doufám, že bude pro mé vlasy příznivý... Už teď mydélko alespoň lahodí oku.

pondělí 11. ledna 2016

Světy bez hranic

 

Světy bez hranic
Bertil Martensson

Druhá kniha do mé akce "pod lampičkou", tentokráte kniha s antonymy v názvu. Našla jsem ji úplně v horní poličce naší knihovny a nebýt "lampičky" těžko bych si ji kdy přečetla. Jsem totiž dost vybíravá, co se knih týče, a tahla by mě, jak se znám, jen těžko zaujala (podle obálky). Nicméně četla se dobře, hlavně její první půlka.

 
 
Děj mě zavedl do nějaké cizokrajné (vymyšlené) země, kde hlavní hrdina Carli zachraňuje princeznu Denéu z rukou krutého Cabala a utíká s ní přes hory (a doly). Samozřejmě se do ní zamiluje. Musí se však vrátit do své země. Ukáže se, že pochází z jiné časové dimenze, z jiné země, snad budoucnosti. Druhou půlku knihy usiluje dostat se zpět za Déneou. Tahle část knihy byla na čtení obtížná - samé úvahy a samomluvy. Na to že je kniha pro čtenáře od deseti let... Končí to však happyendem, uf.

 

Kromě samotného příběhu jsou v knize hezké popisy přírody. Ty si poslední dobou užívám. Nicméně překladatel Ivo Železný dostal asi pořádně zabrat. Dost se zde opakují slova a ke konci knížky už mi "myriády", "snový", "pozvolný" a "povlovný" lezly krkem. Ilustrace nepatří mezi nejzdařilejší, čtenář u nich musí popustit hooodně uzdu své fantazie. Možná to bylo záměrem, nevím. Podle mého názoru knížce spíš ubírají než přidávají. Tyto dva obrázky patří mezi nejpovedenější z celé knihy.

sobota 9. ledna 2016

(Balzám) Nejen na rty

 

Rozšířila jsem domácí výrobnu o balzám na rty. Jak jsem zjistila, hodí se i na suchou pokožku a odřený nos. Takový domácí "zázračný kelímek". Za ten utrácím nekřesťanský peníze a to ho kupuju jen v akci. Už nemusím. Už mám takový taky doma. A navíc vím, co v něm je.

 

Receptů jsem na internetu našla několik. Nejvíce se mi líbil tento.

Balzám
20 g kokosového oleje
20 g bambuckého másla
10 g včelího vosku
1 lčíce mandlového oleje
 *
Vitamín E, který je navíc v původním receptu, jsem nepřidávala. Je obsažený v koupeném mandlovém oleji.
 *
Všechny ingredience se nechají rozpustit ve vodní lázni a ještě teplé se nalijí do dóziček. Tuhne to docela rychle. Celá výroba zabere pár minut.
*
Vyzkoušela jsem dvě dávky. V té druhé jsem navíc nechala rozpustit kostičku 75% čokolády. Ta balzám čokoškově obarvila a je v něm i maličko cítit. Ale abych pravdu řekla, sympatičtější je mi ten balzám bez čukulády. Opravdu velmi jemně voní po včelím vosku a rty jsou po něm fajn vláčné.

 
 

 Plechovou krabici na sušenky jsme vyprázdnili(a), tak jsem ještě stihla upéct další krekříky. Tentokrát s menším množstvím cukru a větším množstvím špaldové mouky.
Přes Vánoce jsem zjistila zajímavou věc. A totiž tu, že kupované oplatky mi přestávají chutnat.

pondělí 4. ledna 2016

Život v mých rukou


Loni jsem okukovala "čtenářskou výzvu". A letos si jí vyzkouším na vlastní kůži. Ta letošní mě neláká, postrádá originalitu. Tato je mnohem zajímavější.
Jsem zvědavá, jak daleko se dostanu a co mi tato nová zkušenost přinese. Už teď má první pozitiva, třeba dočíst knížku do konce.
*
Samotný název je takový nijaký, já ji budu říkat "pod lampičkou" (tu si musím většinou rozsvítit, když chci nějakou knížku číst).
 
 
 
Život v mých rukou
Alison Lapperová

A začínám od konce seznamu - kniha, kterou jste začali, ale nikdy nedočetli.
Tuhle knížku jsem si koupila někdy na podzim ve výprodeji. Stála asi třicet kaček. Doma jsem se do ní začetla, ale při popisování života Alison v ústavu, kde se jí nedostávalo zrovna té nejlepší péče, jsem musela přestat. Jsem tvor dosti citlivý a na tyhle pasáže musím být prostě fit. Tehdy jsem nebyla. Ale když jsem začala s akcí "pod lampičkou", hned mě napadl tento příběh.

 

Alison se narodila bez paží a s deformovanýma nohama. Matka se jí po porodu vzdala a tak Alison vyrůstala v ústavu. Asi ve třech letech se jí naskytla možnost adopce, ale matka s ní nesouhlasila. Začala si dívku brát na prázdniny domů, ale že by se o ní nějak víc zajímala, to se říct nedá.

 

Alison v knize popisuje své dětství v ústavu, poté začátky v domově pro mladistvé. Díky své kuráži a odvaze se nakonec dokázala osamostatnit, dodělala si maturitu, vystudovala univerzitu a stala se zní výtvarnice. Dokonce si pořídala svůj vlastní dům a porodila syna. Syna však bohužel vychovává sama. Byla i vdaná, ale její muž jí týratl, a tak se s ním nechala rozvést.
*
Mě osobně se nejvíce líbily kapitoly o studiu a potom také těhotenství a porod. Obdivuju Alison, jak i přes nepřízeň osudu a bez pomoci rodiny dokáže obstát v každodenním životě a jde si za svým cílem.

 

neděle 3. ledna 2016

Zimní projekt III

 

Háčkuju, tedy jsem.
Aneb zimní projekt pokračuje.
 *
Času na Šedou teď přibylo, a tak zákonnitě muselo přibýt i deky.

 

Gauč se žel bohu ukázal pro fotodokumentaci dost nevhodný. Šedá už poskočila i na zadní opěrky a né a né se na něm držet. Pořád sklouzává dolů. Naštěstí jsem našla dva pomocníky, kteří milerádi přiskočili a zuby nehty udrželi deku na svém místě.

 

stav ku dnešku: 65 řad
a rozháčkované sedmé klubko

Jedůůůů!
 
http://www.thistlebearhome.com/2016/01/winter-project-link-party.html

sobota 2. ledna 2016

*

 
 

Na odpolední seanci jsem upekla jogurtové mafiny s hořkou čokoládou nahoře. Oproti nabízenému piškotu s máslovou nádivkou byly opravdu mňamózní. A dokonce i k pozdně večernímu kofíčku.
 *
Večerní čítárna se mi moooc líbila. Tyhle večery miluju. M. ve svém kravím křesle, já ve větrníkovém, k tomu horký čaj, linecké sušenky (přímo čajové) ... Blaho! ♥

pátek 1. ledna 2016

*

 
 

Včera jsem si od m. donesla vosk. Páni, ten JE! Jen nechápu, proč se ty bílé vosky tak drolí... Každopádně dneska si pochvaloval i M., jak to u nás hezky voní.

 

Jen co jsem zapálila svíčku v aromalampě, začalo venku sněžit. Ty samé vločky jako na obalu vosku. A sněžilo a sněžilo... Úplná bílá "záře". ♥

 
 

Baretky na skleničky do kumbálku hotovy. Vyzkoušela jsem i nový podsedák od Ježíška při večerním papírovém tvoření.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...