neděle 27. listopadu 2016

1.

 

Advent je tu.
Ve čtvrtek jsme byli ve městě na advedním jarmarku. Už se z toho stala tradice. Dříve ve čtyřech, teď už druhý rok v šesti. Projdeme stánky, chlapi ochutnají klobásku, zajdeme na kávu a něco dobrého do naší oblíbené kavárny. (Třeba to příští rok bude u Evy, kdo ví.) Posedíme, rozehřejeme se, poklábosíme. A pak honem zpátky na náměstí na rozsvěcování stromečku a výzdoby.
 
 

Adventní dobu mám moc ráda. Mnohem více než samotné Vánoce. Zatím ještě nevím, jestli budu moct péct tradiční linecké. Ale doufám, že ano. Takovou ochutnávku pečení sušenek jsem zkoušela včera, kdy jsem chystala dobrůtky do práce na jedno společné setkání. Z pšeničné mouky a s tunou cukru. :)

 

Kokosové sušenky

2 vejce
150 g cukru
1 vanilkový cukr
350 g hladké mouky
130 g másla
70 g strouhaného kokosu
citronová kůra
na špičku nože kypřícího prášku
 
Z ingrediencí vypracujeme nelepivé těsto, které necháme alespoň 2 hodiny odpočinout v ledničce. Poté vykrajujeme sušenky a pečeme asi 10 min při teplotě 150 - 160 stupňů.

neděle 20. listopadu 2016

Skřítkovské bačkorky

 

Pletení na kolíku jsem si moc oblíbila. S pletením na jehlicích zatím bojuju (i když statečně) a tato technika vypadá ve výsledku hodně podobně a je velice jednoduchá. Stačí mít pletací rámeček a speciální háček. Pletací rámečky se dají koupit v různých velikostech, kulaté nebo rovné, plastové nebo dřevěné. Já si set pořídila u tchiba, ale dají se koupit třeba TADY.

 
 
Nejmenší rámeček (24 kolíků) se používá na rukavice, bezprsťáky, ponožky a papučky.
Rámeček s 36 kolíky na čepice pro děti, 41 kolíků je na čepice pro dospělé.
Na youtube stačí zadat "knitting loom" a už můžete tvořit.
Dokonce jsem našla návod na trojcípý šátek!

 
 

 Tyhle bačkorky jsou v pořádí druhé, které jsem vyráběla. Návod je opravdu jednoduchý, střídají se dvě techniky pletení s přízí - obtáčení kolem kolíku a provlékání.
Návod jsem našla TADY.
Návody od Tuteate jsou fajn. Už jsem zkoušela bezprsťáky, kabátek na hrnek a teď mám rozpletenou čepici.

sobota 19. listopadu 2016

Kávové mýdlo

 
 

s mletou kávou
skořicovým esenciálním olejem
nádherně voňavé
klidně bych ho snědla, kdyby to šlo
spolu s levandulovým a marockým patří k mé elitě

pátek 18. listopadu 2016

Y.A - Rybí krev a papučky

 
 

 Rybí krev už mám rozečtenou nějaký ten pátek. Ze začátku mi přišla nudná. Nemohla jsem se do ní nějak začíst. Ale čím déle ji čtu, tím víc se mi dostává pod kůži. Vypravěčský styl hodně podobný Zeleným koním. Nic moc se neděje, děj odkapává pomalu jako voda z Vltavy, ale přesto se ke stránkám ráda vracím.
*
4 hvězdičky z 5

 

Pletení kolíkové kvůli blížícím se narozeninám. Snad příště jako samostatný příspěvek. Každopádně na svět se klubou v pořadí druhé skřítkovské papučky a doufám, že budu mít dost chutě udělat si jedny i pro vlastní nožky. Hřejou totiž náramně!

http://www.gsheller.com/2016/11/yarn-along-306.html

O knihách...
Květy a knihy jsou pro mnoho lidí právě tak nezbytné jako denní chléb.
Honoré de Balzac
 

středa 16. listopadu 2016

Jak jsem vyzrála na angličtinu

 

 V létě jsem si řekla, že musím udělat něco se svojí angličtinou. Přeci jen v tomto období mám více volného času a chtěla jsem ho smysluplně využít. Prohledávala jsem internet a sháněla se po nějakých stránkách s anglickými filmy pro "neangličany" a shodou okolností jsem objevil české stránky English Hacker (TADY) a mezinárodní web Memrise (TADY).
*
English Hacker je výborný online kurz angličtiny od Markéty Růžičkové. Nejenže nabízí video ke každé lekci na youtube, ale můžu si stáhnout i učební materiály - poznámky k lekci, mp3 nahrávku, "tahákové" kartičky a procvičování s řešením. Navíc se tento kurz každý měsíc rozrůstá o novou lekci. Forma této angličtiny se mi líbí, je koncipovaná jinak než tradiční učení jazyka. Od první lekce je zaměřená na komunikaci. Slovíčka tohoto kurzu se dají hravou formou procvičovat právě na Memrise.


 


 Tyto studijní stránky nabízí spoustu zajímavých kurzů - přes jazyky, přírodní vědy, literaturu... Pro česky mluvící lidičky je nabídka sice menší, ale i tak se dá vybírat, především v oblasti cizích jazyků. Ku příkladu já jsem se tu naučila azbuku za jedno odpoledne.
Stačí si vlevo nahoře vybrat z jazyka češtinu a už můžete vybírat...


 


K založení profilu mi stačil účet na googlu. Můj anglický kurzík jsem našla ve vyhledávači pod názvem Start Speaking English.
Memrise jako takový funguje na představě pěstování kytiček. Nové slovíčko jako semínko vložíme do květináče a následným učením se a procvičováním se o semínko staráme a to roste v květinku. Hotové lekce se tedy zobrazují jako vypěstované žluté květiny.


 


Každý kurz se skládá z lekcí, kde jsou zapsaná jednotlivá slovíčka. Fáze učení nové slovní zásoby začíná kliknutím na zelené tlačítko. Celý tento proces probíhá následovně: jednotlivá slovíčka se mi nejdříve představí a já si k nim můžu dopsat nějakou mnemotechnickou pomůcku (to jde lépe na mobilní aplikaci). Potom se mi slovíčko dostává "pod kůži" pomocí doplňování, skládání a poslechových ukázek. Musím říct, že mě osobně tohle učení baví.


 


Pokud projdu touto fází, naučené slovíčko přechází do krátkodobé paměti a bude se mi po určité době připomínat v opakovacích cvičeních. To si volím pod modrým tlačítkem. Tady na mě momentálně čeká 21 slovíček k zopakování.


 


 Pro otrlé je tu možnost opakování formou časovky - červené tlačítko.


 


Za naučená slovíčka i procvičování sbíráte bodíky, za které můžete získat memrisové statusy.


 


 Program nabízí fajn funkci - nastavení denního limitu.
Tahle vychytávka mě nutí věnovat se angličtině každý den. Díky tomu mám vedle statusu i stále vyšší číslo, které znamená, že tolik dnů se učím a opakuju bez přerušení.

 

Aby toho nebylo málo, Memrise má podobnou aplikaci i na telefon. Tu využívám především já, můj muž se učí jen na počítači. Já se věnuju angličtině (a němčině) každé ráno v autobuse, když jedu do práce, a pak už mám celý den šábes. Aplikace se dá synchronizovat s počítačem, musí mít pouze stejný účet. Je zde trošku jiné "prostředí" i krapítek odlišné bodování. Třeba časovka je tu mnohem pomalejší a není tak stresová.

 
 

Po více jak třech měsících dennodenního "hraní" jsem se v angličtině zlepšila. Některé věty z kurzu už si s mužem říkáme jako denní hlášky. Je pravda, že ne vždy mám náladu na učení, ne vždy se mi chce. Hlavně o víkendu, když vypadnu z rutiny ranního dojíždění, se do toho musím nutit. Zatím jsem nevynechala ani den a vidím, že se to vyplácí.

neděle 13. listopadu 2016

Banánové muffiny

 

Bezlepková dieta mi dává zabrat. Ne že by se nedala "přežít", jen mě někdy honí mlsná na sladké pečivo. Bezlepkových receptů je docela dost, ale když musíte omezit i vajíčka, cukr a mléko, výběr se s tím podstatně zúží.
Um bezlepkového pečení jsem si zatím neosvojila. Vlastnosti mouk jsou úplně jiné, než na které jsem zvyklá z dřívější doby. Uspokojující výsledky se dostavují zřídka.

 

Tento recept využívá hrachovou mouku, která je přirozeně bezlepková. Když jsem míchala těsto a ochutnala ho, opravdu mělo hrachovou příchuť. Naštěstí po upečení není cítit. Při pečení jsem si upravila množství cukru, 140 g je v mém případě opravdu moc. Příště bych chtěla zaexperimentovat s medem nebo nějakým sirupem.

 

Banánové muffiny
bezlepkové

1 vejce
140 g cukru
200 g hrachové mouky
1 lžička kypřícího prášku
1/2 lžičky skořice
1 rozmačkaný banán
30 ml oleje
100 ml rostlinného mléka

Muffinky mi přišly málo nadýchané. Možná to chce příště přidat víc kypřícího prášku. Možná i více oleje, aby šly lépe vydělat z papírových košíčků. Mému muži jsem se nezavděčila, bylo to málo sladké. Ale mě chutnaly. Lepší než nic. :)
Mouku jde kombinovat s moukou pohankovou nebo jinou bezlepkovou. Místo banánu příště zkusím kokos, oříšky, karob, čokoládu nebo ovoce.

neděle 6. listopadu 2016

Cukrátkový šátek

 
 

Koupila jsem si novou zimní bundu.
Červenou.
A k nové bundě patří nový šátek.
Pravda - nejsem úplně růžový tip, ale tahle příze sladkost zjemňuje bílou, žlutou a dokonce i zelenkavou barvou. Tak proč ne. S výsledkem jsem maximálně spokojená.

 

Název: Šátek cukrátkový
Technika: háček, sháčkované dlouhé sloupky, řetízková oka
Příze: Nako Baby
Barva: 81131
Háček: 6
Spotřeba: 2 klubka a ždibec
Rozměry: 147 cm x 30 cm

Uháčkováno v rekordním čase necelých dvou týdnů.
V mém případě věc nevídaná! :) 

Nedělní siesta

 

Opravování písemek je potřeba něčím proložit.
Jinak by z toho člověk zblbnul...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...