středa 16. listopadu 2016

Jak jsem vyzrála na angličtinu

 

 V létě jsem si řekla, že musím udělat něco se svojí angličtinou. Přeci jen v tomto období mám více volného času a chtěla jsem ho smysluplně využít. Prohledávala jsem internet a sháněla se po nějakých stránkách s anglickými filmy pro "neangličany" a shodou okolností jsem objevil české stránky English Hacker (TADY) a mezinárodní web Memrise (TADY).
*
English Hacker je výborný online kurz angličtiny od Markéty Růžičkové. Nejenže nabízí video ke každé lekci na youtube, ale můžu si stáhnout i učební materiály - poznámky k lekci, mp3 nahrávku, "tahákové" kartičky a procvičování s řešením. Navíc se tento kurz každý měsíc rozrůstá o novou lekci. Forma této angličtiny se mi líbí, je koncipovaná jinak než tradiční učení jazyka. Od první lekce je zaměřená na komunikaci. Slovíčka tohoto kurzu se dají hravou formou procvičovat právě na Memrise.


 


 Tyto studijní stránky nabízí spoustu zajímavých kurzů - přes jazyky, přírodní vědy, literaturu... Pro česky mluvící lidičky je nabídka sice menší, ale i tak se dá vybírat, především v oblasti cizích jazyků. Ku příkladu já jsem se tu naučila azbuku za jedno odpoledne.
Stačí si vlevo nahoře vybrat z jazyka češtinu a už můžete vybírat...


 


K založení profilu mi stačil účet na googlu. Můj anglický kurzík jsem našla ve vyhledávači pod názvem Start Speaking English.
Memrise jako takový funguje na představě pěstování kytiček. Nové slovíčko jako semínko vložíme do květináče a následným učením se a procvičováním se o semínko staráme a to roste v květinku. Hotové lekce se tedy zobrazují jako vypěstované žluté květiny.


 


Každý kurz se skládá z lekcí, kde jsou zapsaná jednotlivá slovíčka. Fáze učení nové slovní zásoby začíná kliknutím na zelené tlačítko. Celý tento proces probíhá následovně: jednotlivá slovíčka se mi nejdříve představí a já si k nim můžu dopsat nějakou mnemotechnickou pomůcku (to jde lépe na mobilní aplikaci). Potom se mi slovíčko dostává "pod kůži" pomocí doplňování, skládání a poslechových ukázek. Musím říct, že mě osobně tohle učení baví.


 


Pokud projdu touto fází, naučené slovíčko přechází do krátkodobé paměti a bude se mi po určité době připomínat v opakovacích cvičeních. To si volím pod modrým tlačítkem. Tady na mě momentálně čeká 21 slovíček k zopakování.


 


 Pro otrlé je tu možnost opakování formou časovky - červené tlačítko.


 


Za naučená slovíčka i procvičování sbíráte bodíky, za které můžete získat memrisové statusy.


 


 Program nabízí fajn funkci - nastavení denního limitu.
Tahle vychytávka mě nutí věnovat se angličtině každý den. Díky tomu mám vedle statusu i stále vyšší číslo, které znamená, že tolik dnů se učím a opakuju bez přerušení.

 

Aby toho nebylo málo, Memrise má podobnou aplikaci i na telefon. Tu využívám především já, můj muž se učí jen na počítači. Já se věnuju angličtině (a němčině) každé ráno v autobuse, když jedu do práce, a pak už mám celý den šábes. Aplikace se dá synchronizovat s počítačem, musí mít pouze stejný účet. Je zde trošku jiné "prostředí" i krapítek odlišné bodování. Třeba časovka je tu mnohem pomalejší a není tak stresová.

 
 

Po více jak třech měsících dennodenního "hraní" jsem se v angličtině zlepšila. Některé věty z kurzu už si s mužem říkáme jako denní hlášky. Je pravda, že ne vždy mám náladu na učení, ne vždy se mi chce. Hlavně o víkendu, když vypadnu z rutiny ranního dojíždění, se do toho musím nutit. Zatím jsem nevynechala ani den a vidím, že se to vyplácí.

2 komentáře:

  1. Tolle Sache! Praktisch auch, dass Du es morgens während der Busfahrt lernen kannst. Viel Spaß & Erfolg weiterhin! Memrise habe ich mir mal gespeichert, ich habe gesehen, dass sie sogar Psychologie anbieten, super.

    OdpovědětVymazat
  2. Und auch Deutsch, das mir auch Spaß macht. Ja, im Deutsch wird das Angebot bestimmt noch großer als im Tschechisch.
    Viel Spaß,
    J.

    OdpovědětVymazat

* Díky za Vaše milé zastavení na mém blogu. *

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...