neděle 4. března 2018

Filmový festival

 

 Sobotní večer jsme strávili na našem prvním filmovém festivalu. Tenhle byl zaměřený na outdoorové filmy z celého světa. Akce to byla velice povedená. V komorním prostředí - v kinosálu nás mohlo být dohromady tak čtyřicet. Čtyři hodiny nádherných snímků s přestávkami na čaj z automatu utekly jako voda.

 

 Oči boha
Na hranicích Číny a Kyrgyzstánu, ve stínu sedmitisícových vrcholů - tam, v krajině nikoho, se hlubokými kaňony valí řeka Saryjaz. Řeka, která láká ty nejlepší kajakáře už od 30.let minulého století. Dobrodruhy, sportovce a blázny, kteří mají odvahu vystavit se tak silnému proudu, tak blízko skal, aby se na konci své cesty podívali do očí boha. Tommas Marnics se rozhodl splnit si svůj sen a dal dohromady skupinu špičkových kajakářů z celého světa. Deset dní byli mimo civilizaci, deset dní v peřejích na hranici lidských možností. Deset dní štěstí.
 
 

Oddaný
Více než 70% povrchu země je pokryto vodou. Není divu, že nás láká se podívat pod vodu. Někomu stačí obrázky, někomu plavecké brýle, ale někoho to táhne dál. Jacques de Vos je podmořským fotografem, který tráví většinu času freedivingem s kosatkami. Toto zvíře s přezdívkou zabiják je ve skutečnosti velmi sociálním tvorem, který není pro člověka nebezpečný. Jacques se stal odborníkem na vyhledávání kosatek a pár vteřin plavání mezi němi se pro něj stalo něčím, bez čeho nemůže být. Norská expedice pro něj byla dosud nejúspěšnějším výletem za těmito zpívajícími kráskami.

 

DugOut
Na vodu radši na Vltavu nebo na Sázavu? A nebo třeba Amazonku? Dva dlouholetí kamarádi - Benjamin Sadd a James Trundle - se rozhodli pro tu třetí možnost. A to pěkně od základů. Vydali se do nitra ekvádorské džungle a s pomocí domorodých indiánů si vyrobili vlastní loď. Dug out je nejpůvodnějším druhem lodě. Je vytesaná z jediného kmene a první zmínky o takových plavidlech jsou staré více než 8 000 před n.l. Ve filmu uvidíte, jak se dva mladíci poperou s výrobou lodě, s nevyzpytatelnými podmínkami deštného pralesa a nebo s hrozbou ponorkové nemoci. 

 

Nefritové hory
Kathmandu Coast to Coast je jedním z nejstarších multisportovních závodů na světě. Už od roku 1983 se sportovci vydávají na trať, která měří 244km a spojuje východní a západní pobřeží jižního ostrova Nového Zélandu. Ve startovním poli jsou i dvě ženy - Hollie a Robyn. Každá má jinou motivaci. Jedna miluje sport a chce si posunout hranice toho, co dokáže. Druhá už má nejtěžší zkoušku za sebou. Svedla vítězný boj s rakovinou a zvládnout závod je pro ni výzva, které se nebojí. Jen jedna protne cílovou pásku, ale oběma se povede zažít pocit sounáležitosti s překrásnou novozélandskou krajinou.
 
 

 Back to heights
Někdy stačí jeden špatný krok, jedno špatné rozhodnutí. Jedná mylná úvaha. Anička si při skalním přeskoku poranila kolena a následovala nedobrovolná pauza v tréninku. Začínat znovu je těžké fyzicky i psychicky a první kroky na slackline po úrazu bolí. Proto vyráží do Maroka hledat zapomenutou odvahu a balanc. Mezi červenými skalami, v poušti na úpatí písečných dun, před nechápavými zraky místních - tam všude se i s celým týmem procházejí ve výškách na lajně tenké tak, že často není ani vidět. Film o hledání rovnováhy tam nahoře i v životě.

 

Teorie štěstí
Poetický filmový příběh o kontrastu generací. Bývalý lezec a opravdový horal Ľubo Rybanský se po letech vrací pod mohutné Vtáčniku. V 70. letech tu s kamarádem Rudou Pravdou trávili všechen svůj čas, vymýšleli nové linie a stavěli nové cesty. Přesto jejich jména na pamětní tabuli úplně chybí. Nedocenění může mrzet i na sklonku života, ale zklamání vyváží setkání s mladým lezcem Peterem Kuricem, který se zrovna chystá lézt ľubovu legendární cestu Dračí kout, první vylezenou cestu v oblasti.

*

Každý snímek byl zajímavý a po celou dobu festivalu jsem se dobře bavila. Po cestě domů jsme celý program s M. probírali. Ještě dnes ho mám plnou hlavu. Shodli jsme se, že nejvíc se nám líbit DugOut a Teorie štěstí.

Žádné komentáře:

Okomentovat

* Díky za Vaši milou návštěvu na mém blogu. *